Jaką uprząż do pracy na wysokości wybrać? – cz. 2

W serii wpisów “Jaką uprząż do pracy na wysokości wybrać?” wyjaśniamy funkcje punktów zaczepowych uprzęży i szelek oraz łączymy je z odpowiednimi numerami norm. W ostatnim wpisie omówiliśmy podstawowe punkty chroniące przed upadkiem z wysokości (EN 361). Dziś skupimy się na kolejnych punktach zaczepowych – bocznych, zgodnych z EN 358.

Punkty boczne – EN 358

Punkty te zawsze występują w parze i umiejscowione są po bokach uprzęży – nad biodrami. W oficjalnej nomenklaturze norma EN 358 odnosi się do “Systemów ustalających pozycję przy pracy”. Lonża, która do owego ustalania pozycji służy, również spełnia wymogi tej samej normy. Więc jak znajdziemy lonżę i uprząż spełniające tę samą normę to nie jest to błąd, a wręcz dobry znak, że znaleźliśmy dobre produkty. Lonżę do pracy w podparciu oplatamy wokół danego punktu konstrukcyjnego i wpinamy jej końce właśnie w te punkty. Lonże te są regulowane, więc w zależności od potrzeb możemy je skrócić bądź wydłużyć. Jest to rozwiązanie, które najbardziej się przydaje podczas pracy na słupach i na konstrukcjach.

Praca w podparciu

Stabilizacja pozycji roboczej musi występować jednocześnie z ochroną przed upadkiem z wysokości. Zazwyczaj też wykorzystujemy pracę w podparciu w miejscach, do których dotarliśmy wykorzystując inne techniki pracy. Dlatego też bardzo rzadko na rynku występują pasy do pracy w podparciu bez punktu do ochrony przed upadkiem z wysokości. Punkty boczne EN 358 najczęściej występują w uprzężach, które mają wszystkie punkty zaczepowe lub w szelkach w parze z punktami EN 361.

Przykłady zastosowań uprzęży wyposażonych w punkty zgodne z EN 358 (oraz EN 361)

  • na konstrukcjach
  • na masztach i słupach
  • na drabinach, gdy pracujemy dłużej na danej wysokości