Jaką uprząż do pracy na wysokości wybrać? – cz. 3

Bohaterem dzisiejszego wpisu jest punkt centralny uprzęży, zgodny z wytycznymi normy EN 813. Jest to trzeci wpis z serii o szelkach i uprzężach. Polecamy zaznajomić się z wcześniejszymi wpisami:
o najważniejszym punkcie, chroniącym przed upadkiem z wysokości EN 361
o punktach bocznych zgodnych z EN 358

Punkt centralny – EN 813

Punkt uprzęży zgodny z normą EN 813 zwyczajowo nazywamy punktem centralnym lub do zjazdu. Według oficjalnych wytycznych punkt ten przypisywany jest do sformułowania “Pasy biodrowe do pracy w podwieszeniu”. Znajduje się on na wysokości brzucha, więc wszystkie uprzęże wyposażone w ten punkt automatycznie mają mniejsze lub większe pasy. Punkt EN 813, jak sama nazwa wskazuje, służy do podwieszania / zjazdu. W niego wpinamy przyrząd zjazdowy bądź ratowniczy, dzięki któremu możemy zjechać na linie. Do niego także wpinamy wszelkie lonże pozwalające na podwieszenie – stabilizację pozycji pracy, np. progress adjust.

Punkty do zjazdu EN 813 i ochrony przed upadkiem z wysokości EN 361

We wpisie o punkcie EN 361 pisaliśmy, że jest to jakoby podstawowy punkt przy pracy na wysokości. Gdy mówimy o zjeździe czy podwieszeniu automatycznie możliwy jest upadek z wysokości. Dlatego też jeśli szelki / uprzęże mają punkt do zjazdu, mają również punkt do ochrony przed upadkiem z wysokości.

Praca na dachu – częsty błąd

Zauważaliśmy, że dość często pracownicy pracujący na dachach płaskich i o lekkim nachyleniu używają punktu centralnego do instalowania przyrządu autoasekuracyjnego. Swoją decyzję uzasadniają tym, że tak jest wygodniej. Niestety o ile wpięcie przyrządu autoaskuracujnego w punkt centralny jest fizycznie możliwe, to jest to niepoprawne. W przypadku powstrzymywania spadania nie mamy pewności, że przyrząd zadziała prawidłowo. Dodatkowo też nie mamy pewności jak rozłożą się siły upadku po naszym ciele. Poza aspektem zdrowotnym, w przypadku jakichkolwiek problemów formalnych będzie to uznane jako praca niezgodna ze sztuką. Do ochrony przed upadkiem służy tylko i wyłącznie punkt EN 361. Punkt centralny EN 813 – do podwieszania.

Przykłady zastosowań szelek wyposażonych w punkty zgodne z EN 813 (oraz EN 361)

  • podczas pracy w zjeździe
  • przy pracy na dachach o dużym nachyleniu, gdzie nie można stanąć bez obciążania liny asekuracyjnej i konieczna jest praca w systemie 2-linowym
  • podczas stosowania techniki sztucznych ułatwień tzw. hakówki
  • przy pozycjonowaniu pozycji pracy