Opis
Uprząż przemysłowa GT jest doceniana głównie za komfort, jaki daje podczas pracy oraz fakt, że szelki można odłączyć od części biodrowej. Uprząż GT ma 6 punktów wpięcia – 5 aluminiowych – jeden centralny, dwa do pracy w podparciu, jeden na plecach i jeden na klatce piersiowej. Szósty punkt znajduje się z tyłu na pasie biodrowym, dzięki niemu podczas akcji ratowniczych możliwe jest lepsze ułożenia ciała poszkodowanego. Uprząż GT spełnia wymogi norm EN 358, EN 361 oraz EN 813.
Uprząż przemysłowa GT została zaprojektowania zgodnie z wytycznymi programu SOSPESI. Był to program badawczy marki Camp oraz Uniwersytetu Milano-Bicocca, który dotyczył tzw. „szoku wiszenia” (Harness Hang Syndrome). Więcej o projekcie można poczytać w raportach: część 1, część 2.
Dzięki wynikom badań twórcy uprzęży GT koncentrowali się na tym, aby minimalizować możliwość wystąpienia szoku wiszenia. Uprząż ma szersze pasy udowe i jest dodatkowo wzmocniona w części lędźwiowej i piersiowej. Szelki uprzęży nie mogą uciskać naczyń krwionośnych na szyi, ani ograniczać fizjologicznego skurczu mięśni odpowiadających za oddychanie. Nowa GT spełnia te wymogi. Na nowo zaprojektowano połączenie pasów udowych z częścią centralną uprzęży dla uzyskania komfortu każdej części ciała. Nowa konstrukcja poprawiła również komfort pracy, w uprzęży GT wygodniej się chodzi, a po wejściu w zjazd nie trzeba jej dodatkowo regulować.
Nowością są także automatyczne klamry w pasach biodrowych. Klamry są patentem Campa, system STS (Slide-Twist-Slide) jest bardzo prosty, nie ma żadnych dodatkowych przycisków. To kolejna cecha uprzęży, która ma bardzo duże znaczenie w sytuacjach awaryjnych.
Z tyłu na pasie biodrowym znajduje się dodatkowy – szósty – punkt wpięcia. Może służyć do ograniczenia dostępu, dzięki niemu podczas akcji ratowniczych możliwe jest lepsze ułożenia ciała poszkodowanego i zminimalizowanie zagrożenia szoku wiszenia.
Szelki można odłączyć od części biodrowej. Z tyłu połączone są dedykowaną klamrą, z przody klasycznie zakręcanym aluminiowym karabinkiem HMS z poprzeczką. Jak większość uprzęży przemysłowych GT ma wbudowaną tasiemkę do stabilizowania przyrządu piersiowego zaciskowego w odpowiedniej pozycji.
Przy punkcie centralnym zastosowano podwójną pętlę – kolejne opatentowane rozwiązania Campa. Klamra punktu centralnego jest osadzona w jednej pętli, karabinek łączący górną część z dolną wpina się w osobną drugą pętlę. Dzięki takiej konstrukcji pętle wolniej się niszczą.
Uprząż wyposażona jest w cztery duże szpejarki oraz 4 mniejsze pętle do podwieszenia sprzętu.
Okres użytkowania uprzęży to 10 lat od pierwszego użycia, a 12 lat od daty produkcji. Zgodnie z wymogami normy EN 365 sprzęt ochrony indywidualnej (SOI) musi być poddawany kontroli przynajmniej raz na 12 miesięcy przez osobę kompetentną. Jesteśmy kontrolerami SOI firmy Camp, w razie potrzeby zapraszamy do skorzystania z oferty naszych przeglądów -> Przeglądy SOI
Uprząż przemysłowa Camp GT – Tabela rozmiarów:
Obwód pasa biodrowego: 80-120 cm
Obwód pasa udowego: 50-65 cm
Obwód pasa biodrowego: 90-140 cm
Obwód pasa udowego: 60-75 cm
Uprząż przemysłowa – Camp – GT – najważniejsze cechy:
- waga: 1750 g
- 5 aluminiowych punktów zaczepowych
- szósty punkt z taśmy do ograniczania dostępu oraz wykorzystania podczas akcji ratowniczych (zapewnia optymalne ułożenie ciała poszkodowanego)
- oddzielne części piersiowa i biodrowa, łączone aluminiowym zakręcanym karabinkiem HMS z poprzeczką z przodu oraz dedykowaną klamrą z tyłu
- klamry udowe typu STS – bardzo prosty mechanizm bez zbędnych przycisków
- budowa uprzęży zaprojektowana zgodnie z wynikami programu SOSPESI dotyczącego szoku wiszenia (szerokie pasy udowe, odpowiedni kształt szelek, nowe połączenie części biodrowej z pętlami udowymi)
- opatentowane rozwiązanie dwóch oddzielnych pętli dla karabinka łączącego górę z dołem uprzęży oraz pętli klamry punktu centralnego
- 4 duże szpejarki i 4 mniejsze pętle na narzędzia
- okres użytkowania: 10 lat od pierwszego użytkowania, 12 lat od daty produkcji
- możliwość corocznej kontroli przez nasz zespół
- certyfikacja EN 358, EN 361 oraz EN 813