Opis
Lina półstatyczna 10,5 mm Tendon – Speleo to certyfikowana lina zgodna z normą EN 1891 typ A. Mimo, że pierwotnym przeznaczeniem lin Speleo była działalność jaskiniowa, to dzięki bardzo dobrym parametrom znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle. Tendon – Speleo 10,5 mm to lina o niskiej rozciągliwości i minimalnej wytrzymałości na rozciąganie wynoszącej 30 kN (wytrzymałość statyczna z węzłami to 17 kN). Zaleca się, aby liny Speleo używać ze współczynnikiem bezpieczeństwa 1/10.
Lina półstatyczna 10,5 mm Tendon – Speleo charakteryzuje się bardzo dobrą węzłowatością, dzięki czemu linę z łatwością możemy formować w dowolne węzły. Lina posiada niską kurczliwość statyczną oraz minimalne ślizganie oplotu względem rdzenia, tylko 2 mm. Parametry takie uzyskujemy dzięki zastosowaniu odpowiednich włókien poliestrowych i odpowiedniej budowie, zewnętrzna masa oplotu wynosi 46 %, rdzeń zaś wypełnia 56 % wagi liny. Lina 10,5 mm Tendon – Speleo jest najbardziej popularnym produktem ze względu na doskonałą pracę w większości przyrządów zjazdowych oraz autoasekuracyjnych. Oplot liny Speleo jest zwarty i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo istotną cechą liny jest odporność na sztywnienie, pęcznienie i mechacenie się oplotu.
W przypadku używania liny 10,5 mm Tendon – Speleo jako sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości należy zgodnie z normę EN 365 poddać kontroli co najmniej raz na 12 miesięcy przez osobę kompetentną powołaną i przeszkoloną przez producenta. Więcej informacji na temat kontroli sprzętu znajdziemy w zakładce: Kontrola SOI. Okres użytkowania lin w dużej mierze zależny jest od częstotliwości i intensywności użytkowania:
- 1 rok – użytkowanie codziennie z dużym obciążeniem
- 1-3 lata – codzienne użycie, z niewielkimi obciążeniami
- 3-5 lat – lina mało obciążana, kilka razy w tygodniu
- 5-8 lat – użytkowana kilka razy na miesiąc
- 8-10 lat – lina sporadycznie używana z małymi obciążaniami
Pamiętajmy, że mimo zastosowania najwyższej jakości materiałów, liny wrażliwe są na przetarcia oraz przecięcia na ostrych krawędziach. W sytuacjach narażenia liny na powyższe czynniki należy ją zabezpieczyć w odpowiedni sposób. W sytuacji uszkodzenia wielu włókien oplotu w jednym miejscu należy wycofać lub skrócić linę. Drugim czynnikiem negatywnie wpływającym na użytkowanie liny i jej wytrzymałość jest oddziaływanie substancji chemicznych. Kwasy, zasady, związki chemiczne, oleje i rozpuszczalniki (również wchodzące w skład farby) oraz bituminy powodują degradację łańcuchów poliamidowych. Oddziaływanie chemii na liny jest bardzo niebezpieczne, gdyż w większości przypadków trudne do wykrycia.
Lina półstatyczna 10,5 mm – Tendon Speleo – najważniejsze cechy:
- waga: 72 g/m
- średnica liny: 10,5 mm
- materiał: PA – poliamid
- certyfikacja: EN 1891 typ A
- wytrzymałość na rozciąganie: 30 kN
- wytrzymałość na rozciągania z węzłami: 17 kN
- liczba odpadnięć: 20
- posuw oplotu: 2 mm
- wydłużenie statyczne: 3,4 % (50-150 kg)
- masa zewnętrznego oplotu: 46 %
- kurczliwość: 1,9 %
- typ liny: półstatyczna