Najczęściej zadawane pytania dotyczące kontroli sprzętu SOI
Zapraszamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami. Mamy nadzieje, że informacje które Państwo znajdziecie na tej stronie rozwieją wszelkie wątpliwości. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu.
Ze względu na złożoną budowę oraz poziom ochrony pracownika, sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości został zakwalifikowany do trzeciej grupy sprzętu ochrony Indywidualnej (SOI). W związku z tym, aby zapewnić najwyższy poziom zabezpieczenia pracy, sprzęt ten powinien być kontrolowany co najmniej raz w roku (zgodnie z wymogami normy PN-EN 365, która wynika z rozporządzeniu UE 2016/425)
Sprzęt ochrony indywidualnej ze względu na budowę (złożoność konstrukcji) oraz poziom zabezpieczania został podzielony na trzy kategorie:
- prosta budowa (małe ryzyko): np. rękawice, ubranie robocze
- pozostałe (średnie ryzyko): np. kaski (w tej grupie znajdują się środki niesklasyfikowane w kategorii I i III)
- złożona budowa (duże ryzyko): np. sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości, ochrona układu oddechowego (izolująca od atmosfery)
Wszystkie środki ochrony indywidualnej kategorii III podlegają obowiązkowej kontroli co najmniej raz na 12 miesięcy (chyba, że producent określi inny okres).
Środki ochrony indywidualnej kategorii III zgodnie z przepisami prawa musza być kontrolowane nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. Producent może ten okres skrócić w zależności od cech produktu (patrz instrukcja użytkowania). Niekorzystne warunki pracy (np. zasolenie) mogą wpływać na „ważność” przeglądu, dlatego każdy użytkownik w razie potrzeby powinien skrócić czas między kolejnymi przeglądami. Dodatkowo sprzęt powinien być kontrolowany po każdym incydencie lub w sytuacji, gdy istnieje obawa co do jego prawidłowego działania.
Zgodnie z definicjami zawartymi w Normie PN-EN 365 osobą kompetentną do przeprowadzania badań okresowych jest osoba, która jest doskonale zorientowana w zakresie aktualnych wymagań co do kontroli sprzętu, zdolna do rozpoznawania i oceniania uszkodzeń oraz do podejmowania działań naprawczych. W niektórych przypadkach producent lub autoryzowany przedstawiciel może przeszkolić osobę kompetentną do kontroli określonych środków ochrony indywidualnej.
Niektórzy producenci (np. Rock Empire) uznają, że podsiadanie Level-u 3 IRATA lub SPRAT jest równoznaczne ze zdobyciem wystarczającej wiedzy na temat sprzętu SOI i upoważnia do „prostych kontroli”. W przypadku wątpliwości lub kontroli w dużym zakresie zalecany jest kontakt z autoryzowanym kontrolerem.
Negatywny wynik kontroli otrzyma sprzęt, który:nie posiada znaku Certyfikacji Europejskiej CE nie posiada lub ma nieczytelny numer seryjny posiada własne oznaczenia niedopuszczone przez producenta nie jest kompletny lub został poddany modyfikacji poza fabryką przekroczył czas maksymalnego użytkowania jest trwale uszkodzony w znacznym stopniu był poddawany działaniu niskich lub wysokich temperatur ma widoczne ślady deformacji, uszkodzeń, korozji lub zużycie przekraczające normy wyznaczone przez producenta – produkty stalowe ma znaczące przecięcia, zgrubienia, deformacje, odbarwienia, zmechacenie – produkty tekstylne ma cechy lub ślady, które odczytać można jako potencjalnie niebezpieczne
Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy odpowiada pracodawca. W przypadku wypadku w pracy brak obowiązkowych kontroli może skutkować postępowaniem karnym obciążającym pracodawcę. Niespełnienie podstawowych obowiązków względem SOI skutkować także może odmową odszkodowania lub przyznania renty z ramienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Comments are closed.