Regulamin kontroli sprzętu
Kontrola wykonywana jest zgodnie z wymogami normy PN-EN 365 – Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości, która oparta jest na rozporządzeniu UE 2016/425 (które zastępuje dyrektywę UE 89/686 EWG). Przekazanie sprzętu do kontroli jest jednoznaczne z akceptacją poniższego regulaminu.
Kontroler – osoba kompetentna posiadające odpowiednie kwalifikacje zgodne z wymogami normy EN 365 oraz doświadczanie umożliwiające określenie czy poddany Kontroli sprzęt może zostać dopuszczony do dalszego użytkowania.
Kontrola – usługa sprawdzenia sprzętu pod kątem możliwości dalszego użytkowania przeprowadzana zgodnie z wymogami normy PN-EN 362
Wynik kontroli – określenie czy dany sprzęt może być użytkowany, poddany naprawie lub wycofany z użytkowania.
Zleceniodawca – osoba powierzająca Kontrolerowi Sprzęt SOI do Kontroli
Szczegółowa Karta Kontroli Sprzętu – dokument potwierdzający przeprowadzenie Kontroli
Karta Kontroli Sprzętu – dokument dostarczony wraz z produktem zawierający informacje o roku produkcji, dacie zakupu oraz o dacie pierwszego użytkowania sprzętu
Instrukcja użytkowania – karta dołączona do produktu, określająca trwałość, warunki konserwacji i przechowywania, parametry techniczne oraz kompatybilność z innymi produktami.
Zlecenie Kontroli – dokument, w którym zawarto wszystkie produkty przekazane do Kontroli wraz z dodatkowymi informacjami dotyczącymi uzupełniania dokumentacji, nadawania wtórnych numerów seryjnych oraz ewentualnych napraw.
a) Sprzęt SOI dostarczony Kontrolerowi powinien:
– być czysty (zanieczyszczony sprzęt nie będzie poddawany kontroli)
– posegregowany (rozłączone elementy systemów)
– zawierać Karty Kontroli Sprzętu
– zawierać Instrukcje użytkowania
W przypadku braku Karty Kontroli Sprzętu oraz/lub Instrukcji użytkowania Zleceniodawca może zlecić Kontrolerowi uzupełnienie powyższej dokumentacji (patrz punkt – Uzupełnienie dokumentacji SOI).
b) Zleceniodawca zobowiązany jest do wypełnienia Zlecenia Kontroli, w którym uwzględnia cały powierzony Kontrolerowi Sprzęt SOI oraz oświadcza, że:
– sprzęt nie został poddany znaczącym siłom (odpadnięcia)
– sprzętu nie użytkowano w temperaturach poniżej -40°C i wyższych niż 80°C
Kontroler nie ponosi żadnej odpowiedzialności w przypadku podania przez użytkownika niedokładnych lub nieprawdziwych informacji dotyczących historii użytkowania sprzętu.
a) Pozytywny – sprzęt nadaje się do dalszego użytkowania
Sprzęt SOI, który otrzymał pozytywny wynik Kontroli może zostać dopuszczony do dalszego użytkowania. Dokumentem potwierdzającym Kontrolę jest Szczegółowa Karta Kontroli Sprzętu, którą Zleceniodawca otrzymuje wraz ze sprzętem. Jeżeli podczas Kontroli wykryto niedoskonałości lub miejsca wymagające obserwacji zostaną one odnotowane w Szczegółowej Karcie Kontroli Sprzętu.
b) Negatywny – nie nadaje się do dalszego użytkowania
Negatywny werdykt Kontroli otrzymuje sprzęt, który:
– nie posiada znaku Certyfikacji Europejskiej CE
– nie posiada lub ma nieczytelny numer seryjny – chyba ze zostanie on naniesiony (patrz punkt 4b – Oznaczanie sprzętu SOI)
– posiada niedozwolone oznaczenia
– został poddany przeróbkom poza fabryką producenta
– przekroczył maksymalnego czas użytkowania
– jest w znaczącym stopniu trwale zanieczyszczony
– uległ działaniu niskich lub wysokich temperatur
– posiada widoczne ślady deformacji, uszkodzeń, korozji lub zużycia przekraczającego normy wyznaczone przez producenta – produkty stalowe
– posiada znaczące przecięcia, zgrubienia, deformacje, odbarwienia, zmechacenie – produkty tekstylne
– posiada ślady lub cechy, które Kontroler może odczytać jako potencjalnie niebezpieczne
Przyczyny negatywnego wyniku kontroli SOI zostają odnotowane w Szczegółowej Karcie Kontroli Sprzętu
a) Uzupełnienie dokumentacji SOI
W przypadku niedostarczenia przez Zleceniodawcę Kart Kontroli Sprzętu oraz/lub Instrukcji użytkowania, Kontroler może podjąć się uzupełnienia dokumentacji naliczając odpowiednią opłatę wg cennika.
b) Oznaczanie Sprzętu SOI
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia Kontroli jest identyfikacja produktów przy pomocy numerów seryjnych. W przypadku ich braku Zleceniodawca zmuszony jest w czytelny i odpowiedni sposób (zgodny z zaleceniami producenta) nanieść numer produktu lub zlecić to zadanie Kontrolerowi. Kontroler za w/w usługę pobierze opłatę zgodnie z cennikiem.
c) Naprawa Sprzętu SOI
W sytuacji gdy produkt wymaga naprawy Kontroler może się podjąć przeprowadzenia naprawy pod warunkiem, że jest to możliwe (producent opisuje procedurę) oraz niezbędne do tego celu części są dostępne. Ze względu na złożoność opłata za w/w usługę Zleceniodawca i Kontroler ustalają indywidualnie nanosząc tę adnotację w Formularzu Kontroli
a) Termin wykonania usługi
– termin wykonania przeglądu zależny jest od ilości sprzętu i rodzaju zamówienia i zostaje ustalony przez strony i zanotowany na Zleceniu Kontroli
– Zleceniodawca o zakończeniu Kontroli zostanie poinformowany telefonicznie
– Zleceniodawca zobowiązany jest do odbioru powierzonego sprzętu w ciągu 14 dni po terminie wskazanym na Formularzu Kontroli. W przypadku przekroczenia wskazanego terminu Zleceniodawca zobowiązany jest uiścić opłatę w wysokości 10 zł netto za każdy dzień magazynowania sprzętu
b) Cennik
Aktualny cennik usług znajduje się tutaj: Cennik kontroli sprzętu
c) Sprawy sporne
– W sprawach nie uregulowanych niniejszym regulaminem obowiązują postanowienia zawarte w Kodeksie Cywilnym.
– Wszelkie spory mogące powstać na tle niniejszego regulaminu strony poddają pod rozstrzygnięcie przez Sąd właściwy dla siedziby Wykonawcy (Kontrolera).
Comments are closed.