Kontrola środków ochrony indywidualnej ŚOI – Kratos Safety
Kontrola środków ochrony indywidualnej (ŚOI) Kratos Safety to istotny element naszej współpracy z francuskim producentem sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości. Zgodnie z polityką naszej firmy wprowadzamy na rynek tylko te produkty, które możemy poddać okresowym kontrolom. W związku z tym z radością informujemy, że zostaliśmy certyfikowanymi kontrolerami Kratos Safety.
Marka Kratos Safety
Kratos Safety to firma oferująca kompleksowe rozwiązania w zakresie pracy na wysokości. W swojej ofercie posiada sprzęt spełniający potrzeby różnych branż. Największą zaletą Kratos Safety jest pełna gama produktów, od szelek bezpieczeństwa i uprzęży, przez elementy łączące i amortyzujące, po punkty kotwiczące. W ofercie znajdują się również stałe systemy asekuracyjne.
Kontrola środków ochrony indywidualnej (ŚOI) Kratos Safety
Zgodnie z wytycznymi normy EN 365 wszystkie środki ochrony indywidualnej (ŚOI) chroniące przed upadkiem z wysokości podlegają kontroli technicznej nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. Kontrola wynika z zakwalifikowania środków ochrony indywidualnej do III kategorii. W tej grupie znajdziemy sprzęt, który ma skomplikowaną budowę i chroni przed dużymi zagrożenia.
W związku z powyższym na użytkowniku sprzętu ciąży obowiązek kontrolny. Każdy element dostarczany przez producenta posiada indywidualny numer seryjny i instrukcje w rodzimym języku. Po pierwsze przed przystąpieniem do pracy należy zapoznać się z ich treścią. Następnym krokiem jest wypełnienie karty kontroli (karty przeglądów), wypełniając niezbędne dane, takie jak:
- Nazwa użytkownika
- Nazwa urządzenia (kod produktu)
- Numer partii i indywidualny numer seryjny
- Data produkcji
- Data zakupu
- Data pierwszego użycia
Tak wypełniana dokumentacja powinna być przechowywana, a w niej odnotowane są naprawy i inne zdarzenia. Po upływie 12 miesięcy lub w sytuacji wystąpienia wątpliwości lub upadku sprzęt powinien być przekazany do kontroli. Okresowa kontrola ŚOI powinna być przeprowadzona przez osobę kompetentną, przeszkoloną zgodnie z normą EN 365. Kratos Safety ułatwia prowadzenie dokumentacji sprzętu dzięki bezpłatnej aplikacji K-S.ONE, o czym poniżej.
Polityka firmy Kratos Safety dotycząca przeglądów ŚOI
Na wstępie kontroli należy oczywiście zidentyfikować produkt. Niezbędne do tego celu są czytelna etykieta produktu z numerem seryjnym, data produkcji i nazwa urządzenia. W przypadku braku możliwości odczytania podstawowych danych identyfikacja produktu jest niemożliwa, co skutkuje negatywnym werdyktem kontroli.
Okres użytkowania
Producent dla wyrobów metalowych nie wyznacza okresu użytkowania (B.O. – bez ograniczeń). Produkty wykonane z materiałów tekstylnych możemy użytkować 10 lat od daty pierwszego użycia. Co ciekawe, Kratos Safety nie wyznacza maksymalnego okresu magazynowania sprzętu pod warunkiem, że jest on przechowywany w oryginalnym opakowaniu.
Uszkodzenia mechaniczne
W przypadku stali i aluminium pozytywnego wyniku okresowej kontroli nie otrzymają produkty nadmiernie zużyte, zdeformowane, pęknięte, niedziałające poprawnie (zapadki, zamki, blokady). Tekstylia uszkodzone chemicznie lub zabrudzone, przetarte, przecięte, nadmiernie zmechacone, z uszkodzonymi szwami łączącymi, nie nadają się do dalszego użycia i będą odrzucone na etapie kontroli okresowej.
Zabrudzenia i kontakt z substancjami chemicznymi
Generalnie wszyscy producenci są zgodni: kontakt z chemikaliami uszkadza strukturę włókien. Nie dopuszcza się zabrudzeń na tekstylnych elementach nośnych, linach, taśmach. oczywiście wszystko zależne od skali i rodzaju zabrudzenia. Przyjąć należy, że zabrudzenia, których nie możemy usunąć w temperaturze 30⁰ z łagodnym środkiem piorącym to zabrudzenia dyskwalifikujące. Najbardziej niebezpieczne są uszkodzenia niewidoczne, które nie pozostawiają odbarwień i widocznych śladów. Oczywiście reakcje chemiczne dotyczą również elementów metalowych. Kontakt środków chemicznych z metalami nie wywołuje tak nagłej i drastycznej reakcji jak w przypadku materiałów z tworzyw sztucznych, mimo to należy je chronić przed negatywnym oddziaływaniem tych substancji.
Kontrola urządzeń samohamownych
Producent dopuszcza wizualną kontrolę urządzeń samohamownych (EN 360) przez osoby przeszkolone przez producenta. W praktyce oznacza to, że możemy sprawdzić, czy dany produkt jest sprawny technicznie, nie uczestniczył w powstrzymywaniu spadania, a co najważniejsze, że jest bezpieczny. Podczas takiej kontroli sprawdzane są elementy dodatkowe (karabinki), mechanizm blokujący i stan cięgna (taśmy lub linki). Bardziej złożone urządzenia Kratos Safety mają możliwość otworzenia klapy rewizyjnej i określenia stanu mechanizmu blokującego bez potrzeby inwazyjnego otwierania obudowy.
K-S.ONE system zarzadzania środkami ochrony indywidualnej
Wszystkie urządzenia produkowane przez Kratos Safety mają na etykiecie identyfikacyjnej kod QR. Po zeskanowaniu kodu telefonem zostaniemy przeniesieni do aplikacji K-S.ONE. W tej aplikacji możemy zarejestrować produkt. Mamy dostęp do historii urządzenia oraz wgląd w użytkowanie, co zdecydowanie wspomaga okresową kontrolę ŚOI.
Informacje dodatkowe – pomocne linki
Na zakończenie kilka linków uzupełniających powyższe informacje na temat procedury kontrolnej Kratos Safety.
Comments are closed.