Najczęściej zadawane pytania dotyczące stałych systemów asekuracyjnych
Szukanie najlepszych rozwiązań dotyczących stałych systemów zabezpieczeń jest dość złożonym procesem. Dzieje się tak dlatego, że na wybór typu i rodzaju zabezpieczenia składa się bardzo wiele czynników. Poniżej opowiadamy na najczęściej zadawana pytania, a w razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu.
Niestety upadek z wysokości należy do grupy najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy. Skutki upadku z wysokości najczęściej niosą za sobą duże konsekwencje, ze śmiercią włącznie. Pracownicy wykonujący zadania na wysokości bardzo często nie są świadomi zagrożeń lub nie posiadają odpowiedniej wiedzy lub umiejętności do zapewnienia sobie bezpiecznych warunków pracy. Stałe systemy asekuracyjne znacząco przyczyniają się do uproszczenia czynności, jakie pracownik musi podjąć w celu bezpiecznej pracy na wysokości. Wyposażenie pracowników w sprzęt osobisty oraz zabezpieczenie dachu stałymi punktami asekuracyjnymi bądź systemami linowymi umożliwia wyeliminowanie większości zagrożeń związanych z pracą na wysokości.
Zabezpieczenie świetlików dachowych jest bardzo ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo. Upadek na niższy poziom jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, gdyż pracownicy na dachu nie odczuwają bezpośredniego zagrożenia związanego z upadkiem. Budowa świetlików nie zapewnia bezpieczeństwa, gdyż zazwyczaj ich konstrukcje składają się z ramy aluminiowej pokrytej płytą poliwęglanową. Nośność takiej konstrukcji jest niewielka i nie zapewnia bezpieczeństwa w przypadku „wpadnięcia” w zagłębienie (w świetlik). Do zabezpieczenia świetlików najlepiej sprawdzają się środki ochrony zbiorowej, do których należą balustrady i siatki ochronne.
Balustrady
Balustrady dzięki swojej budowie ograniczają możliwość znalezienia się w pobliżu strefy niebezpiecznej. Firma Rothoblaas w swojej ofercie posiada balustrady, które montowane są do elementów strukturalnych budynku lub są oparte na bloczkach obciążeniowych. Do zabezpieczenia świetlików dachowych najlepiej jest zastosować konstrukcje z bloczkami, gdyż rozwiązania takie nie wymagają ingerencji w strukturę dachu i umożliwiają łatwe zabezpieczenie wszystkich boków świetlika.
Siatki ochronne
Siatki ochronne instalowane są w świetlikach w taki sposób, aby w razie upadku pracownika nie dopuścić do upadku na niższy poziom. W ofercie siatek ochronnych znajdziemy dwa typy. Siatki polipropylenowe zgodne z normą En 1263-1 Typ S posiadają możliwość absorpcji energii upadku i stosowane są także jako zabezpieczenia tymczasowe (np. podczas budowy). Zastosowanie siatek tego typu jest możliwe jedynie w miejscach gdzie środowisko pracy nie jest silnie chemiczne i siatki nie są narażone na wysokie temperatury. Oddziaływanie promienii UV na siatki polipropylenowe ogranicza ich żywotność i muszą być one wymieniane po pięciu latach. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie siatek ze stali. Siatki ochronne tego typu nie absorbują energii i muszą być instalowane w niewielkiej odległości od krawędzi świetlika, aby ograniczyć siłę działającą na pracownika. W ofercie firmy Rothoblaas są dwa rodzaje siatek: ze stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej. Obydwa typy siatek odporne są na wysokie temperatury, a w przypadku siatek nierdzewnych otrzymujemy dodatkowo zabezpieczenie w środowisku mocno chemicznym. Ogromną zaletą zastosowania siatki stalowej jest jej termin użytkowania, który jest nieograniczony.
Użytkownik systemu asekuracyjnego zobowiązany jest utrzymywać go w należytej kondycji technicznej. Zgodnie z wymogami normy EN 795 stały system asekuracyjny należy poddawać kontroli raz na 12 miesięcy. Osobami upoważnionymi do kontroli systemów są wyłącznie osoby przeszkolone i wskazane przez producenta. Brak przeglądu systemu w danym terminie uniemożliwia korzystanie z jego elementów. W przypadku, gdy system asekuracyjny brał udział w powstrzymywaniu spadania należy przeprowadzić kontrole stanu wszystkich elementów składowych systemu przed upływam planowanej kontrolii.
Comments are closed.