Rodzaje wg normy EN 795
Zgodnie z normą EN 795:2012 rozróżniamy pięć typów urządzeń kotwiczących:
- EN 795 typ A – stałe punkty asekuracyjne
- EN 795 typ B – przenośne punkty asekuracyjne
- EN 795 typ C – stałe systemy linowe
- EN 795 typ D – sztywne prowadnice
- EN 795 typ E – masy kotwiczące
Urządzenia kotwiczące EN 795 typ A
Urządzenia kotwiczące typu A bardziej znane są jako stałe punkty asekuracyjne bądź kotwiczące. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są na stałe zakotwione w elementach konstrukcyjnych. Obecnie na rynku znajdują się punkty do montażu we właściwie każdym typie powierzchni – w betonie, stali czy drewnie. Niewielu producentów może poszczycić się stałymi punktami, które dedykowane są do montażu w drewnie. W ofercie firmy Rothoblaas są produkty takie jak Loop, Hook, Kite, AOS oraz Point, które zostały stworzone do montażu również na konstrukcjach drewnianych. Stałe punkty asekuracyjne służą do wpięcia Środków Ochrony Indywidualnej, aby ochronić pracownika przed upadkiem z wysokości. Punkty asekuracyjne muszą mieć minimalną wytrzymałość statyczną 12 kN, a dynamiczną 9 kN. Bardzo funkcjonalne są punkty, których można używać w każdym kierunku. Rozwiązanie to ogranicza możliwości niepoprawnego użytkowania i eliminuje niebezpieczeństwo obciążenia punktu w niewłaściwym kierunku. Znacząca większość stałych punktów kotwiczących firmy Rothoblaas testowana jest w każdym kierunku.
Punkt asekuracyjny AOS
Punkt asekuracyjny KITE
Punkt asekuracyjny HOOK EVO
Urządzenia kotwiczące EN 795 typ B
Urządzenia kotwiczące typ B stosowane są w miejscach, gdzie nie ma stałych instalacji. Przenośne punkty kotwiczące, nazywane także tymczasowymi punktami asekuracyjnymi najczęściej stosowane są przez osoby pracujące na wysokości i alpinistów przemysłowych. Najbardziej powszechnymi przenośnymi punktami kotwiczącymi są pętle poliamidowe zwane także zaczepami taśmowymi. Do przenośnym punktów asekuracyjnych zaliczamy również stalowe linki kotwiczące. Takie zabezpieczenie montuje się na belkach konstrukcyjnych i innych nośnych elementach. Zamocowane przenośne stalowe punkty kotwiczące muszą mieć wytrzymałość minimum 12 kN, jeżeli jakikolwiek element nie jest stalowy – 18kN. Do tego typu urządzeń należą też różnego rodzaju belki rozporowe, wózki i prowadnice. Te punkty mocowane są najczęściej w otworach okiennych i drzwiowych oraz na stalowych profilach. Tak samo jak urządzenia typu A, tak też te służą do zamontowania elementów środków Ochrony Indywidualnej i są częścią systemu chroniącego przed upadkiem z wysokości. Przenośne punkty asekuracyjne muszą być zainstalowane w ten sposób, aby niemożliwe było mimowolne wypięcie sprzętu z punktu lub punktu z elementu, na którym jest on zamontowany.
Zaczep taśmowy AZ 920
Belka zaczepowa AT 061
Linka zaczepowa AZ 410
Urządzenia kotwiczące EN 795 typ C
Urządzenia kotwiczące typ C to poziome elastyczne prowadnice, z języka angielskiego nazywane są life line. Life line stosuje się najczęściej w miejscach, gdzie istnieje ryzyko upadku z wysokości, a wymagane jest częste i względnie swobodnie poruszanie się po powierzchni dachu, platformie czy konstrukcji np. w celach serwisowych. Pracownik wyposażony w środki ochrony indywidualnej wpina się za pomocą łącznika, lonży lub dedykowanego przyrządu w prowadnicę, która umożliwia mu swobodne poruszanie się wzdłuż niej. Urządzenia kotwiczące typu C mogą być tymczasowe i stałe, prowadnice mogą być linami z tworzywa sztucznego, stalowymi lub taśmami poliamidowymi. Tymczasowe systemy asekuracyjne budowane są z lin lub taśm, które muszą być wystarczająco napięte przez dedykowany przyrząd lub napinacz. Stałe systemy tworzone są z lin stalowych również odpowiednio napiętych poprzez poprawny montaż ściśle określony przez producenta. W przypadku długich life line’ów stosowane są pośrednie punkty kotwiczące dla odpowiedniego rozkładu sił. Odległości pomiędzy punktami kotwiczącymi oraz długość prowadnic ustala producent. Podczas tworzenia długich, skomplikowanych stałych systemów asekuracyjnych wykorzystuje się także rozwiązania, które pozwalają prowadnicy swobodnie zakręcać po wyznaczonym łuku. Life line’y projektowane są tak, aby pracownik miał dostęp do każdego miejsca, jakie jest mu niezbędne do wykonania pracy.
Stały system asekuracyjny PATROL osadzony na słupkach TOWER z urządzeniem przesuwnym SLIDE
Marka Rothoblaas w swojej ofercie ma wiele rozwiązań poziomych systemów asekuracyjnych, które można dopasować do różnych potrzeb. Life line’y mogą być instalowane na wszystkich podłożach – drewnie, betonie, stali, na płytach warstwowych czy na blasze falistej. Prowadnica może biec wzdłuż pokrycia dachu, ale również wzdłuż ścian i sufitów hali (techniczny dostęp do maszyn i urządzeń). W ofercie firmy znajdziemy szereg rozwiązań. Tańsze rozwiązania wymagają od pracownika przepinania się przy każdym punkcie kotwiczącym oraz nieco droższe, gdzie dzięki dedykowanemu przyrządowi nie trzeba się przepinać ani na punktach kotwiczących, ani na zakrętach, gdyż swobodnie przemieszcza się on po odpowiednio ukształtowanym profilu.
Stały system asekuracyjny PATROL osadzony na podstawach SHIELD z urządzeniem przesuwnym SLIDE
Urządzenia kotwiczące EN 795 typ D
Do urządzenia kotwiczących typ D zalicza się sztywne prowadnice – poziome oraz te nie przekraczające 15 stopni nachylenia. Zazwyczaj są to szyny, do których na stałe wpięty jest przyrząd, często zwany wózkiem. W momencie odpadnięcia przyrząd blokując się w szynie zabezpieczając pracownika przed upadkiem z wysokości. Takie urządzenia kotwiczące najczęściej stosowane są tam, gdzie potrzebny jest częsty dostęp i gdzie nie możemy pozwolić pracownikowi na duże przemieszczenie się względem szyny kotwiczącej.
Urządzenia kotwiczące typu D firmy Rothoblaas można zamontować na różnych podłożach – drewnie, betonie oraz w stali. Dzięki dedykowanym szynom asekuracyjnym możliwe jest zaprojektowanie systemu, który załamuje się pod kątem prostym. Wśród oferty dostępne są trzy rodzaje wózków, dzięki czemu można dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Jeśli drabina dostępowa zabezpieczona jest szyną, która po wyjściu na dach przechodzi w poziomą prowadnicę należy użyć wózka, który stworzony jest do pracy zarówno na poziomej i jak i pionowej prowadnicy. Istnieją oczywiście modele przeznaczone jedynie do pionowych prowadnic.
Urządzenia kotwiczące EN 795 typ E
Urządzenia kotwiczące typ E bardziej znane są pod nazwą masy kotwiczące. Są to urządzenia, których działanie opiera się na ich – nomen omen – masie oraz tarciu pomiędzy nimi a podłożem. Mają najczęściej formą prostopadłościennych brył, w które wkładane są bloczki obciążeniowe. Masy mogą być stosowane na powierzchniach o nachyleniu nie większym niż 5 stopni. Urządzenia takie stosuje się tam, gdzie nie można lub jest niewskazane naruszanie konstrukcji pokrycia dachowego. Masy kotwiczące leżą bezpośrednio na powierzchni dachu. Mogą mieć zainstalowany pojedynczy punkt kotwiczący bądź też być częścią poziomej prowadnicy. Wytyczne co do instalacji oraz wymagań jak duża musi być masa na danej powierzchni podaje producent.
Comments are closed.