Jak nie kupić podróbki sprzętu?

Jednym z istotnych czynników, który ma wpływ na bezpieczeństwo pracy jest dobór odpowiednich środków ochrony indywidualnej chroniących przed upadkiem z wysokości spełniających wymogi UE. W tym artykule chcemy przestrzec przed zakupem pojawiających się coraz częściej produktów, które nie spełniają podstawowych wymagań względem bezpieczeństwa.

Nie tylko Ali Express

Azjatyckie portale aukcyjne od dawna polecają „doskonały” sprzęt przeznaczony do pracy na wysokości. Wiemy dobrze, że każde chińskie zakupy niosą za sobą ryzyko wyboru przedmiotów, które nie do końca wyglądają tak jak na zdjęciach w Internecie. Sprzęt ochrony indywidualnej kupiony na azjatyckich portalach może być niefunkcjonalny, a co najgorsze także niebezpieczny. Niestety produkty wątpliwej jakości powoli zalewają także europejskie, w tym polskie, portale aukcyjne.

Produkty China Export (CE) i podróbki

Są dwie drogi wprowadzania niepełnowartościowych produktów na rynek. Pierwszym sposobem jest tworzenie zupełnie nowej marki, której produkty oferowane są na aukcjach internetowych. Nowe marki posiadają własne logotypy i prężnie działające strony internetowe z szerokim wyborem produktów. W większości przypadków takie produkty są atrakcyjne wizualnie, bywają bardzo podobne (lub wręcz identyczne) do analogicznych produktów renomowanych firm. Niestety zdarza się, że fałszowane są na nich oznaczenia dotyczące norm EN oraz wytrzymałości znamionowych. Spotkać można także oznaczenie CE, które jest bardzo podobne do oznaczenia europejskiego, ale oznacza China Export.

znaczenie CE i China Export Różnica w oznaczeniach CE, zdjęcia z konferencji 590 KONGRES)

Drugą metoda wprowadzania na rynek nieoryginalnych produktów to standardowe podróbki. Produkty są bezczelnie podrabiane, posiadają logotypy znanych producentów. Oszuści posługują się znakami firmowymi i nazwami własnymi przyrządów, nanoszą oznaczenia CE i EN oraz parametry takie jak oryginalne odpowiedniki. Na szczęście taka działalność jest od lat ścigana prawem międzynarodowym i stosunkowo szybko wykrywana i unieszkodliwiana. Wielu producentów prowadzi kampanie informacyjne, aby uwrażliwiać swoich klientów – szczegóły na końcu wpisu.

podróbki Petzl Przykłady podrobionego sprzętu firmy Petzl – sprawa z 2011 roku.

Jak nie dać się oszukać?

Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które określą wymagania, które powinien spełniać sprzęt SOI (Środki Ochrony Indywidualnej) w Polsce oraz kilka sposobów na rozpoznanie trefnych produktów.

1. Oznaczenia produktów

Środki ochrony indywidualnej (SOI) jeżeli zostały wyprodukowane po 1995 roku powinny posiadać oznaczenie CE. Zawsze przy oznaczeniu CE znajdziemy numer, który określa jednostkę normalizującą (w Europie jest ich koło stu – więcej informacji na temat oznaczenia CE znajdziesz tutaj)).

Produkt na pewno będzie posiadał oznaczenie EN określające wykonanie danego produktu zgodnie z daną normą. W sieci można bez problemu sprawdzić czy dane urządzenie posiada normę dla niej przeznaczoną (czy np. lonża nie ma naniesionej normy EN opisującej wymagania stawiane kaskom).

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi SOI produkt powinien mieć naniesiony numer seryjny lub numer partii oraz datę produkcji (bardzo często w numerze seryjnym zakodowana jest data produkcji).

Wskazówka
Kompletując swój sprzęt warto wybierać produkty, na których naniesiony jest indywidualny numer produktu. Indywidualny numer pozwala na bezproblemową identyfikacje produktów i znacząco ułatwia kontrolę sprzętu SOI – więcej tutaj)

podróbka przyrządu zaciskowego Zdjęcie z azjatyckiego portalu aukcyjnego, na produkt naniesiony jest znak China Export oraz numer normy niezwiązanej z produktem. Jest to przyrząd o wyglądzie analogicznym do znanego przyrządu regulującego pozycję pracy, a podana norma dotyczy przyrządów zjazdowych.

2. Instrukcja obsługi

Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym SOI każdy produkt musi posiadać instrukcje obsługi w języku ojczystym (niestety bywa, że powyższy wymóg nie zawsze jest spełniany). Warto jednak dowiedzieć się czy dany produkt posiada instrukcję użytkowania, która dołączona jest do produktu (jeżeli masz wątpliwości poproś o linka do instrukcji). Instrukcja musi zawierać informacje o jednostce certyfikującej, normach EN, które produkt spełnia oraz wytyczne dotyczące bezpiecznego użytkowania. Instrukcja określa także wskazówki dotyczące przechowywania i konserwacji oraz informacje o okresowych przeglądach sprzętu.

3. Cena

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że cena czyni cuda i w wielu aspektach życia kupić tanio znaczy dobrze, jednakże nie można tej maksymy stosować w odniesieniu do sprzętu chroniącego życie i zdrowie. Jeżeli dany produkt kosztuje dziesiątą część standardowej ceny to powinno to budzić wątpliwości. Oczywiście można spotkać produkty, których ceny bardzo się różnią w zależności od sprzedawcy, ale są pewne granice. Np. popularne przyrządy zaciskowe tzw. małpy mogą kosztować w promocji od 160 zł do 250 zł. Jeżeli jednak spotkamy podobny, nowy produkt w cenie 60-80 zł to powinniśmy się zastanowić czy to nie próba oszustwa i czy to na pewno pełnowartościowy produkt.

4. Kupuj rozpoznawalne marki

Jedną z metod bezpiecznych zakupów jest wybór produktów znanych i rozpoznawalnych marek, które posiadają przedstawiciela (dystrybutora) w naszym kraju. W razie wątpliwości czy dany produkt jest oryginalny bez problemu możemy otrzymać wiążące informacje od dystrybutora, a jeżeli zaistnieje taka potrzeba to również od producenta.

5. Opis produktu

Jeżeli trafisz na ogłoszenie (aukcję), które może Cię zainteresować to zwróć uwagę na następujące rzeczy:

– czy ogłoszenie napisane jest poprawnie, zgodnie z zasadami języka polskiego? Jeżeli nie, może to oznaczać, że zostało przetłumaczone przez automat (translatora).

– czy opis produktu zawiera poprawne, ogólnie używane nazwy elementów. Wielokrotnie nazwy elementów lub produktów są nazywane niepoprawnie np.:
“D klamra wspinaczka blokada” czyli: karabinek D kształtny z blokadą;
“w klatce piersiowej pierścień łączący” czyli: przedni punkt wpięcia
“karabinek z key-lock mechanizm zapobiega do kół zębatych” czyli: system bezząbkowy zamka

– wczytaj się w opis techniczny, bardzo często informacje na temat wytrzymałości nie są podawane konkretnie np.:
“spełnia i przekracza wymagania ANSI …” zamiast “posiada certyfikację ANSI … ”
“stosowane napięcie: xxkN (około xx00 KG)” – zamiast “maksymalne obciążenie xx kN”

Podsumowanie

Planując zakupy warto przeanalizować rynek i dostępne na nim produkty, aby nie paść ofiarą oszustwa. Nie spieszmy się i nie wierzmy w mega promocje i super produkt w bardzo niskiej cenie. Pamiętajmy, że tylko produkty oznaczone symbolem CE oraz posiadające odpowiednie normy EN są gwarancją bezpieczeństwa. Nie wierzmy w zapewnienia sprzedawcy, że są to najbardziej bezpieczne i wytrzymałe produkty, żądajmy konkretów. Prace na wysokości są ze swojej natury niebezpieczne nie potęgujmy zagrożenia użytkowaniem wątpliwej jakości sprzętem.

Przykłady

Problem podróbek jest szeroko znany, dlatego też wielu producentów walczy o ochronę swoich produktów i demaskuje oszustów.

Kaski marki KASK

Testy porównujące oryginalny kask marki Kask i podróbkę o bardzo podobnym designie.

Petzl – strona producenta z podróbkami

Francuska firma prowadzi stronę, na której wskazuje próby oszustwa, link do strony tutaj.

podróbki Petzl