Karabinki – co warto o nich wiedzieć? część 2.

Okazało się, że temat karabinków jest na tyle obszerny, że warto omówić go na raty. Niniejszy wpis jest częścią drugą i zawiera opisy różnych kształtów karabinków. Niedawno została opublikowana pierwsza część, z której można się dowiedzieć o wytrzymałości karabinków, technologii catch free, gumkach stabilizujących i materiałach, z jakich produkowane są karabinki.
Link do pierwszej części:
Karabinki – co warto o niech wiedzieć? część 1.

EDIT: Powstała też trzecia część:
Karabinki – co warto o niech wiedzieć? część 3. – tutaj zostały opisane typy zamków karabinków.

Kształty karabinków – które do czego?

Wpływ kształtu karabinka na niektóre jego cechy jest dość oczywisty – od kształtu zależy wielkość prześwitu i łatwość utrzymania go w dłoni. Pozostałe zależności są mniej oczywiste – kształt karabinka wpływa również na jego wytrzymałość i równowagę (rozłożenie ciężaru).

Owale

Karabinki o owalnym kształcie są najbardziej popularne ze względu na swoją uniwersalność. Mają symetryczny kształt, przez co ich ciężar rozkłada się równomiernie, nie mają tendencji do przekrzywiania się. Ta cecha sprawia, że idealnie nadają się do wpinania bloczków przy budowaniu mniej i bardziej zaawansowanych systemów wyciągowych. Bardzo często stosowane są również do budowania stanowisk i łączenia przyrządów z uprzężą.

Kształt gruszki (tzw. HMSy)

Gruszkowaty kształt karabinka pozwala na asekurację z węzła półwyblinki, dlatego też karabinki – gruszki nazywane są HMSami od niemieckiej nazwy tego typu asekuracji Halbmastwurfsicherung. HMSy pozwalają na wpięcie wielu elementów, mają większy prześwit niż owale. Gruszkowate karabinki są symetryczne tylko w osi podłużnej, przez co nie są aż tak uniwersalne jak owale i ciężar nie układa się tak równomiernie. HMSy używane są wszędzie tam, gdzie niezbędny jest większy prześwit. Jest też sporo gruszkowatych karabinków z jeszcze bardziej powiększonym prześwitem, jak np. karabinek Harpy Ocuna czy Axis CT.

D-kształtne

Kształt litery D pozwala uzyskać znacznie większą wytrzymałość podłużną niż w karabinkach o innych kształtach. W zależności od modelu forma tych karabinków nieco różni się od siebie, ale zawsze wyraźnie widać zarysowany kształt litery D – prostą część i tą „wybrzuszoną”. Środek ciężkości jest odsunięty od osi w stronę przeciwną od zamka, co sprawia, że d-kształtne karabinki nie mają tendencji do przekręcania. Stosowane są przy budowie stanowisk, łączenia przyrządów z uprzężą i lonżach. Ze względu na większą wytrzymałość stosowane są też w systemach wyciągowych, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość. O ile HMSy najczęściej są standardowych rozmiarów i nieco większe to d-kształtne są standardowe i nieco mniejsze, jak np. Sm’D Petzla.

Haki

Są to bardzo duże karabinki, najczęściej połączone są z lonżami i służą do wpinania się w kratownice i inne elementy konstrukcyjne o znaczącym przekroju. Często nazywane są potocznie MGO, jest to nazwa własna karabinka – haka marki Petzl. Można je kupić pojedynczo i samemu stworzyć sobie lonżę idealną albo w gotowym zestawie z lonżą.

Pozostałe

Na rynku są również inne kształty, mniej popularne, takie jak delta, trapez czy półokrąg. Te karabinki mogą być obciążane w wielu kierunkach, najczęściej służą do spięcia ze sobą odpowiednich części uprzęży lub wpięcia w nią danego przyrządu.

Jeśli wpis nie odpowiedział na Twoje pytania to polecam również:
Karabinki – co warto o niech wiedzieć? część 1. – z tekstu dowiesz się o oznaczeniu wytrzymałości karabinków, technologii catch free, idei stringów oraz o aluminium i stali jako materiale, z którego produkowane są karabinki.