Karabinki – co warto o nich wiedzieć? część 3.

O karabinkach powstały już dwa wpisy, ten jest ostatni i dotyczy typów zamków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, tutaj linki do pozostałych wpisów:
Karabinki – co warto o niech wiedzieć? część 1. – z tekstu dowiesz się o oznaczeniu wytrzymałości karabinków, technologii catch free, idei stringów oraz o aluminium i stali jako materiale, z którego produkowane są karabinki.
Karabinki – co warto o niech wiedzieć? część 2. – tutaj zostały opisane kształty karabinków.

ZAMKI ZAKRĘCANE

Najbardziej podstawowym typem zamka jest zamek zakręcany, często producenci używają angielskich nazw screw lock lub screw gate (odpowiednio SL lub SG). Zarówno zamknięcie jak i otworzenie karabinka wymaga przekręcenia zamka przez użytkownika. Ważna uwaga: jeśli zamek zostanie zakręcony, gdy karabinek jest obciążony, otworzenie zamka będzie możliwe też tylko pod obciążeniem. Największą wadą zamka jest to, że nie eliminuje błędu ludzkiego – użytkownik może zapomnieć go zakręcić. Zamek może też się sam odkręcić poprzez tarcie lub wstrząsy.

ZAMKI TWIST-LOCK

Zamki twisty są bardzo wygodne, aby je otworzyć należy przekręcić tuleję o 90 stopni i pchnąć ramię zamka. W kwestii nazewnictwa jest tutaj dość łatwo, większość producentów używa terminu twist lock, Camp używa nazwy 2lock (do otworzenia zamka potrzebne są dwa ruchy). Zamknięcie karabinka odbywa się automatycznie po puszczeniu tulei. Po dojściu do wprawy w otwieraniu, karabinki twisty są bardzo łatwe i wygodne w użytkowaniu. Automatyczna blokada eliminuje możliwość zapomnienia o zamknięciu zamka. Niestety zamek może sam się otworzyć pod wpływem tarcia. Irytować może też fakt, że zamek sam się blokuje i każde otwarcie ramienia wymaga przekręcenia zamka.

ZAMKI TRIPLEX

Zamek typu triplex to taki zaawansowany twist-lock, należy dodać jeszcze jeden dodatkowy ruch – przed przekręceniem tulei należy ją najpierw przesunąć w górę. Nazywany jest dość różnie – triplex, triple, 3lock czy triact lock w zależności od producenta. Jest mniej wygodny od twista, ale zapewnia większe bezpieczeństwo. Aby go otworzyć trzeba sobie pomóc drugą dłonią, ale nie ma możliwości, aby triplex otworzył się sam przez tarcie.

ZAMEK Z PODWÓJNYM ZABEZPIECZENIEM

Ten typ zamka występuje w karabinkach typu hak lub w karabinkach na via ferraty. Ramię zamka otwiera się dopiero po wciśnięciu blokady po przeciwnej stronie karabinka. Producenci używają także nazw EASHOOK lub po prostu MGO. MGO to nazwa własna karabinka – haka marki Petzl, potocznie nazywa się tak wszystkie karabinki – haki niezależnie od marki i ten typ zamka również nazywany jest często po prostu MGO. Po nabraniu wprawy karabinek otwiera się dość łatwo i trudno go wypiąć niechcący.

MAILLONY

Maillony mają zamki zamykane kluczem płaskim. Takie rozwiązanie jest bardzo bezpieczne, ale z drugiej strony niezbyt wygodne. Dlatego maillony stosowane są tam, gdzie nie ma potrzeby częstego otwierania karabinka.

POZOSTAŁE

Oczywiście istnieją jeszcze inne typy zamków, ale są one mniej popularne, zwłaszcza w pracach wysokościowych. Można się spotkać z zamkami typu wire-lock, pin-lock czy ball-lock w ofercie Petzla czy magnetycznymi zamki marki Black Diamond.