Kontrola sprzętu SOI – wszystko od początku

Kontrola sprzętu SOI – jako pojęcie staje się coraz bardziej popularna, co nas osobiście bardzo cieszy. Cieszy nas głównie dlatego, że przeprowadzanie rocznych przeglądów znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracy. Za prowadzenie dokumentacji kontroli sprzętu odpowiedzialny jest pracodawca, jednak w naszym kraju częstą sytuacją jest bycie samozatrudnionym. W takim wypadku to użytkownik jest odpowiedzialny za prowadzenie dokumentacji swojego sprzętu. Początkiem tworzenia dokumentacji jest założenie karty kontroli. I tutaj mamy bardzo dobrą wiadomość – przygotowaliśmy wzór takiej karty, który można pobrać – na dole strony. Ale najpierw kilka informacji, które warto znać.

Jaki sprzęt podlega kontroli?

Na początek rozwinięcie magicznego skrótu SOI. SOI oznacza Środki Ochrony Indywidualnej, znany i często używany jest też skrót PPE, jest to angielski odpowiednik – Personal Protective Equipment. SOI to pojęcie bardzo szerokie – mieszczą się w nim zarówno rękawiczki i ochronniki słuchu jak i najbardziej skomplikowane przyrządy zjazdowe. Kontroli, na szczęście, nie podlegają wszystkie środki ochrony indywidualnej. Stworzono podział na trzy kategorie i przeglądom podlega sprzęt z kategorii III oraz kaski, które są w kategorii II. W kategorii III znajduje się sprzęt, który ma najbardziej złożoną budowę, czyli właściwie całe wyposażenie alpinisty przemysłowego. W razie wątpliwości czy coś jest SOI czy też nie, najbardziej wiarygodna informacja znajduje się w instrukcji użytkowania danego produktu. Sprzęt do kontroli należy oddawać przynajmniej raz na 12 miesięcy.

Kto może kontrolować sprzęt SOI?

Zgodnie z zapisami normy PN-EN 365 sprzęt może kontrolować “osoba kompetentna”, takie sformułowanie, mimo jego rozwinięcia, daje sporo możliwości interpretacji. Na szczęście jest także zapis, który mówi, że jeśli producent postanowi przeszkolić wybrane osoby to wtedy one i tylko one stają się osobami kompetentnymi do kontroli jego sprzętu. W tym momencie sytuacja na rynku wygląda tak, że właściwie każda większa marka wykształciła certyfikowanych kontrolerów swojego sprzętu. My możemy kontrolować sprzęt firm: Petzl, Beal, Climbing Technology, Rock Empire, Camp Safety, Singing Rock, Irudek, Protekt, Tendon oraz Kong. To użytkownik (pracodawca) jest odpowiedzialny za kontrole swojego sprzętu i w razie wypadku to on będzie rozliczany z tego czy kontrole były przeprowadzone przez odpowiednią osobę. Dlatego warto zadbać o to i prosić kontrolerów o ważne certyfikaty od producentów.

Logo Petzl
Logo Kong
Logo Climbing technology
Logo Camp Safety
Logo Singing Rock
Logo Tendon
Logo Rock Empire

Po pierwsze – przeczytaj instrukcję!

W instrukcji można znaleźć naprawdę ważne, czasem dla niektórych zaskakujące informacje, np. z jakim sprzętem dany produkt może lub musi współpracować. Jak już wspomniałam w instrukcji będzie napisane czy sprzęt jest SOI czy nie. Jeśli jest – na pewno będzie opisany obowiązek corocznej kontroli oraz przygotowana mini Karta Kontroli. My proponujemy swój wzór Karty Kontroli, który przetestowaliśmy i według nas jest łatwiejszy do archiwizacji. Z instrukcji dowiesz się, gdzie znajduje się numer seryjny i jak odczytać datę produkcji, które trzeba wpisać w Kartę Kontroli. To właśnie w instrukcji znajdziesz też informacje na temat czasu użytkowania sprzętu oraz poprawnej jego konserwacji. Instrukcję należy zachować i przechowywać z Kartą Kontroli.

Zakładanie Karty Kontroli – warto samemu

Założenie Karty Kontroli nie jest trudne, a może okazać się bardzo pomocne. Oczywiście kontrolerzy sprzętu – my także – oferujemy uzupełnienie dokumentacji, ale jest to na tyle proste, że polecamy zrobić to samemu. Tak jest łatwiej i taniej 🙂 Wystarczy wpisać tylko podstawowe dane: Twoje dane jako użytkownika oraz informacje o sprzęcie – nazwa, producent, numer seryjny, data produkcji, data zakupu i data pierwszego użycia. Nasza pamięć jest zawodna i po roku może być ciężko z przypomnieniem sobie daty pierwszego użycia. Częstym problem są też numery seryjne, gdyż np. na karabinkach dość szybko się zacierają, a mając zapisany cały numer zatarta jedna cyfra nie jest problemem.

Tutaj dajemy obiecany plik do pobrania, a niżej przykładowo wypełniona Karta Kontroli.

Karta kontroli.PDF

Po co jest Karta Kontroli?

Na karcie kontroli zapisana jest historia wszystkich przeprowadzonych kontroli oraz ewentualne uwagi o naprawach czy potrzebie częstszych przeglądów. Jako użytkownik (bądź pracodawca) jesteś zobowiązany, aby przeglądy były wykonywane przynajmniej raz na 12 miesięcy. W pracy powinienem być używany jedynie sprzęt, który przeszedł pozytywnie kontrolę. Sprzęt należy kontrolować głównie z dwóch powodów. Ponieważ wymaga tego prawo. Zgodnie z zapisami normy PN-EN 365 środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości powinny być kontrolowane co najmniej raz na rok. Warto też nadmienić, że jest to dość łatwy punkt do weryfikacji w przypadku jakichkolwiek problemów formalnych. Drugi powód to Twoje bezpieczeństwo. Sprzęt ma za zadanie chronić nasze życie i zdrowie, jego stan techniczny powinien być priorytetem.

Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług kontroli to wszystkie szczegóły wraz z cennikiem znajdziesz w zakładce Kontrola SOI. Do kontroli należy oddać sprzęt wraz z wypełnioną Kartą Kontroli, Zleceniem Kontroli oraz z instrukcją użytkowania.