Przyrząd zjazdowy D4 – Nowość BEAL PRO

Beal Pro chcąc ugruntować swoja pozycję na rynku wprowadził nowy przyrząd zjazdowy D4. Jest to przyrząd przeznaczony do pracy w dostępie linowym oraz ratownictwa. Beal nie produkuje samodzielnie przyrządu, a jedynie sygnuje swoimi symbolami produkt marki ISC. Przyrząd zjazdowy D4 można znaleźć także w ofercie innych firm (np. SKYLOTEC), co potwierdza otwartość walijskiego producenta do udostępniania produktów i technologii innym przedsiębiorstwom.

Budowa

Przyrząd zjazdowy D4 wyróżnia się spośród innych w pełni metalową konstrukcją. Obudowa została wykonana z aluminium o solidnej grubości, a krzywka hamująca ze stali nierdzewnej. Na szczególną uwagę zasługuje wykonanie dźwigni zjazdowej. Została wykonana z aluminium, przez co na pewno jest bardzo wytrzymała i łatwiejsza w czyszczeniu niż w przypadku konkurencyjnych przyrządów takich jak RIG i ID Petzla czy Sparrow CT, które posiadają dźwignie z tworzyw sztucznych.

Wpięcie liny w przyrząd

Nowatorskim rozwiązaniem firmy ISC jest zastosowanie blokady otwarcia przyrządu. Aby wpiąć linę w D4 należy wcisnąć przycisk znajdujący się na okładzinie przyrządu. Takie dodatkowe zabezpieczenie całkowicie uniemożliwia przypadkowe wypięcie liny. Niestety, jak we większości przyrządów tego typu, linę można zainstalować tylko w pozycji rączki PRIMED (czyli otworzonej), w innej pozycji krzywka uniemożliwia wpięcie liny w przyrząd. Krzywka ma wyraźnie oznaczone miejsca wpięcia „zakotwionej” liny, co jest szczególnie istotne, gdyż wpięcie liny w inny sposób, niż jest to wymagane, powoduje niekontrolowany zjazd. Przyrząd nie posiada żadnego systemu zabezpieczającego przed nieprawidłowym wpięciem liny, co istotnie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania szczególnie przez osoby niedoświadczone.

Funkcja antypaniczna

Przyrząd zjazdowy D4 posiada funkcję antypaniczną, która została zrealizowana w bardzo ciekawy sposób. Uruchomienie systemu antypanicznego powoduje „przełamanie” dźwigni i zatrzymanie przyrządu. Kontynuacja zjazdu jest możliwa jedynie po obróceniu dźwigni o 360o (film powyżej). W praktyce uruchomienie funkcji antypanicznej możliwe jest jedynie przy puszczeniu wolno liny za przyrządem, inne próby wyzwolenia tej funkcji nie powiodły się. Oznacza to, że przypadkowe uruchomienie funkcji antypanicznej podczas zjazdu jest trudne i nie drażni tak jak przy początkowym użytkowaniu ID, kiedy brakuje nam wyczucia i niepożądanie „przełamujemy” dźwignię. Możemy być jednak całkowicie spokojni – system zadziała podczas zahaczenia dźwigni (np. przy wchodzeniu w ciasną przestrzeń, gdy nie trzymamy liny za przyrządem) i zablokuje przyrząd.

Podchodzenie po linie

Jak wszystkie nowoczesne przyrządy zjazdowe, także D4 wraz z drugim przyrządem zaciskowym doskonale sprawdza się podczas podchodzenia po linie. Należy oczywiście pamiętać o przełączeniu dźwigni w odpowiednią pozycje w celu odblokowania krzywki. Kształt i średnica krzywki jest zaprojektowana w taki sposób, aby maksymalnie zoptymalizować proces podchodzenia.

Parametry

  • Waga: 655 g
  • Maksymalne obciążenie (MRL): 240 kg
  • Minimalna siła niszcząca (MBS): 16 kN
  • Średnica liny: 10,5 – 11,5 mm
  • Materiał okładzin: aluminium
  • Materiał krzywki: stal nierdzewna
  • System antypaniczny: TAK
  • Zabezpieczenie złego wpięcia liny: NIE
  • Normy: EN12841, ANSI Z359, NFPA 1983 – spełnia wymagania EN341