Bezpieczne wejście na dach
Nie tylko profesjonaliści muszą czasem wejść na dach. Poprawienie anteny, inspekcja komina czy poszukiwania zagubionej piłki – różne powody czasem po prostu wzywają na dach. I tu pojawia się pytanie jak wejść na dach bezpiecznie. Zapewne jako pierwsza myśl pojawia się „drabina”, ale na nią też trzeba wejść bezpiecznie, a potem jakoś poruszać się po dachu.
Zakładanie liny przy pomocy linki pomocniczej
Dziś opiszę rozwiązanie, które jest bardzo proste i nie wymaga punktu asekuracyjnego na dachu, a wystarczy punkt na ziemi, np. drzewo (po przeciwnej stronie niż planowane czynności na dachu). W pierwszej kolejności za pomocą rzutki przerzucamy przez dach linkę pomocniczą o niewielkiej średnicy. Rzutką może być piłka tenisowa, można też użyć do tego stworzonej rzutki arborystycznej. Linka ta ma za zadanie jedynie wciągnąć linę właściwą – półstatyczną o średnicy dostosowanej do używanych przyrządów.
Gdy mamy przerzuconą linkę do jej końca wiążemy linę właściwą, aby ją przeciągnąć przez dach. Aby węzeł nie zahaczył nam się nigdzie na dachu warto zrobić na nim osłonkę, np. z przeciętej plastikowej butelki. Wszystkie inne pomysły, które się sprawdzą, są również w porządku. Ważny jest cel, aby przeciągnąć linę statyczną przez dach.
Schemat instalowania liny na dachu (katalog Petzl Ekspozycja i oświetlenie 2018)
Punkt kotwiczący na ziemi
Kolejnym krokiem jest przymocowanie liny do drzewa. Wokół drzewa oplatamy pętlę, łączymy ją karabinkiem i do niego wpinamy linę. Linę można również zainstalować za pomocą przyrządu zjazdowego zabezpieczonego węzłem flagowym. Takie rozwiązanie ułatwia ewentualną akcję ratowniczą. Na drugim końcu liny wiążemy węzeł.
Bezpieczne wejście na dach
I w ten oto sposób mamy linę zainstalowaną na punkcie kotwiczącym na ziemi. Teraz można bezpiecznie wejść na dach. Należy być wyposażonym w kask do pracy na wysokości oraz szelki lub uprząż z punktem wpięcia na klatce piersiowej. Przyrząd autoasekuracyjny wpięty w punkt piersiowy instalujemy na linie. Przyrząd musi spełniać wymogi normy EN 12841 typ A, mogą to być Back Up Konga, Monitor Beala, Easy Move CT czy inny. Bardzo ważne jest, aby wybrany przyrząd dla tej normy był testowany na linie o średnicy takiej, której użyliśmy.
Bezpieczne wejście na drabinę
Może to będzie zaskakujące, ale przyrząd w linę wpinamy jeszcze stojąc na ziemi. Zakładam, że drabina ma ponad 4 m, a wtedy jesteśmy zobowiązani do asekurowania się. Zobowiązuje nas prawo, oczywiście jeśli nie jesteśmy w pracy to formalnie nie jesteśmy do tego zobligowani, jednak zdrowy rozsądek podpowiada, że ustawodawca chce dobrze dla nas i jest to jedyna najbezpieczniejsza opcja. Wpięci w linę wchodzimy na drabinę oraz możemy wyjść na dach.
Bardzo ważny jest fakt, że taka asekuracja pozwala na bezpieczne wejście na dach oraz poruszanie się na środku pokrycia dachowego. Praca przy jego krawędzi grozi upadkiem z wysokości. Jeśli istnieje potrzeba pracy przy krawędzi należy zastosować dodatkowe środki bezpieczeństwa.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bezpiecznej pracy na dachu lub potrenować techniki linowe pod okiem instruktora polecam szkolenie z dostępu budowlanego, więcej o naszej ofercie szkoleniowej tutaj.
Comments are closed.