Przeglądy sprzętu SOI Climbing Techology
W związku z dynamicznym rozwojem marki Climbing Techology zostaliśmy zaproszeni na szkolenie, na którym poznaliśmy wytyczne dotyczące sprzętu SOI.
Od kilku lat ta włoska marka powoli, ale konsekwentnie prowadzi ekspansje na europejskie rynki. Do tej pory Climbing Technology kojarzył się głównie jako producent sprzętu wspinaczkowego oraz do turystyki zimowej. W ostatnich latach zauważyliśmy jednak zdecydowany rozwój produktów dedykowanych do prac na wysokości. W roku 2018 w ofercie firmy znajdzie się kilka nowości, do których zdecydowanie należeć będzie nowa linia uprzęży przemysłowych.
Szkolenie kontrolerów SOI
Szkolenie odbyło się w Centrum Szkoleń Wysokościowych TOTEM pod czujnym okiem przedstawiciela firmy Aludesign, który przybył do Chorzowa z Włoch. Polski dystrybutor zaprosił przedstawicieli czołowych firm z branży, aby stworzyć sprawnie funkcjonującą sieć autoryzowanych kontrolerów SOI.
Uczestnicy szkolenia muszą w krótkim czasie przyswoić bardzo dużo informacji, aby bezbłędnie identyfikować ewentualne uszkodzenia lub niezgodności sprzętu. Aby stać się osobą kompetentną (certyfikowanym kontrolerem SOI) należy poznać produkty danej firmy oraz materiały, z których je wykonano. Podstawą przeglądu jest umiejętność identyfikacji produktu (jego rodzaju i parametrów) i określenie partii oraz daty produkcji. Na szczęście większość tych danych zawiera dokumentacja dołączona do produktu. Podstawą każdego szkolenia PPE jest obcowanie z niezliczoną ilością uszkodzonego sprzętu, który staje się doskonałym poligonem doświadczalnym. Dzięki praktycznemu treningowi przyszli kontrolerzy mogą wymieniać się spostrzeżeniami oraz identyfikować najczęstsze uszkodzenia w danej grupie sprzętu.
Wytyczne Climbing Technology
Mimo, że wszyscy producenci wykonują sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości zgodnie z takim samymi wytycznymi (III Kategoria SOI), podejście do niektórych zagadnień jest odmienne. Jeżeli posiadacie sprzęt SOI firmy Climbing Tchnology to zapamiętajcie poniższe wytyczne:
- czas użytkowania sprzętu tekstylnego lub włókienniczego to maksymalnie 12 lat od daty produkcji, jednakże nie dłużej niż 10 lat od daty pierwszego użycia
- czas użytkowania sprzętu metalowego jest nieoznaczony (B.O. Bez ograniczeń), ale zaleca się wycofanie go po 10 latach
- kontrole sprzętu muszą być przeprowadzana nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy (chyba że środowisko pracy wymaga częstszej kontroli)
- niedozwolone jest stosowanie własnych oznaczeń na sprzęcie CT
- przeglądy sprzętu mogą wykonywać tylko certyfikowani kontrolerzy
Więcej informacji na temat przeglądów SOI znajdziesz < tutaj >
Comments are closed.