Stałe systemy asekuracji na obiektach zabytkowych

Stałe systemy asekuracji są coraz częściej brane pod uwagę już na etapie projektowym, sprawa staje się bardziej skomplikowana przy już istniejących budynkach, a tym bardziej przy tych wpisanych w rejestr obiektów zabytkowych. Przy obiektach zabytkowych poza aspektami prawnymi i ergonomicznymi stałe systemy asekuracyjne muszą spełniać dodatkowe wymagania.

Potrzeba stałych systemów asekuracyjnych

Bez względu na charakter i funkcję budynku są prace, które trzeba wykonać na dachu. Poza odśnieżaniem, które coraz częściej nie jest potrzebne, dachy wymagają bieżącej konserwacji – oczyszczenia rynien czy prac przy systemie odgromowym lub kominowym. Znacząca większość dachów budynków zabytkowych jest skośna. Ochrona pracy na takich dachach jest ściśle uregulowana. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późn. zm. § 308) na dachach, których spadek przekracza 40 stopni powinny zostać zamocowane stałe uchwyty dla lin bezpieczeństwa lub bariery ochronne.

Specyfika obiektów zabytkowych

Poza aspektami prawnymi w przypadku obiektów zabytkowych stałe systemy asekuracyjne muszą spełniać dodatkowe wymagania. Niezwykle istotna jest estetyka systemu. Najlepiej, aby punkty asekuracyjne były prawie niewidoczne. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę fakt, że z punktu widzenia konserwatora bardzo ważne jest, aby ingerencja w strukturę zabytku była jak najmniejsza. Stałe systemy asekuracyjne w przypadku obiektów zabytkowych powinny w minimalnym stopniu wpływać mechanicznie na substancję zabytkową, a także mieć niewielki wpływ na odbiór wizualny obiektu. Dodatkowym utrudnieniem jest rodzaj pokrycia dachowego, czyli w przypadku większości zabytków dachówka bądź gont.


Bezpieczna praca na dachu – możliwe rozwiązania

Przejdźmy do praktyki – jakie są możliwości, aby wykonywać prace bezpiecznie na dachach zabytkowych. Doświadczeni alpiniści przemysłowi powinni sobie poradzić w każdych warunkach. Z odpowiednimi kwalifikacjami oraz wystarczającą ilością sprzętu można zastosować przenośne urządzenia kotwiczące typu B. Najczęściej możliwe jest zbudowanie stanowiska wewnątrz budynku i wyjście na dach przy korzystaniu z niego. Dużym minusem takiego rozwiązania jest konieczność wynajmowania specjalistów za każdym razem, gdy jest potrzeba wykonania jakiegokolwiek zadania na dachu.

Tak jak wskazuje rozporządzenie ministra można by było zastosować bariery ochronne, ale jest to rozwiązanie słuszne jedynie z punktu widzenia prawa. Patrząc na problem realnie, niedopuszczalnym byłoby umieszczenie balustrad na zabytkowym obiekcie.


Urządzenia kotwiczące – poziome prowadnice

Wśród stałych systemów asekuracyjnych najpopularniejsze są stałe sztywne prowadnice. Jest to stalowa lina – odpowiednio naciągnięta i wyposażona w absorbery energii. Prowadnica instalowana jest na słupkach asekuracyjnych. To rozwiązanie swoją popularność zawdzięcza łatwości użytkowania, jest bardzo intuicyjne w obsłudze. Prowadnica rozmieszczona równolegle do kalenicy pozostaje widoczna, ale w niedużym stopniu.

Urządzenia kotwiczące – pojedyncze punkty

Mniej uniwersalne i trochę trudniejsze w obsłudze są pojedyncze urządzenia kotwiczące. Jednak z drugiej strony bardziej wychodzą naprzeciw konserwatorskim wymaganiom. W swojej ofercie Rothoblaas ma kilka modeli pojedynczych punktów kotwiczących, które są warte uwagi. Pojedyncze punkty takie jak Loop oraz Hook to niewielkie pętle montowane do konstrukcji dachu. Punkty prawie w całości “chowają się” pod dachówką, z dołu są właściwie niezauważalne. Montaż punktów ingeruje jedynie w konstrukcję dachu, poszycie zostaje nienaruszone. W ofercie firmy znajdują się też punkty, które można zainstalować na płaskich pionowych, skośnych i poziomych powierzchniach. Są niewielkich rozmiarów, nie wpłyną na estetykę budynku, a mogą okazać się kluczowe przy bezpiecznym wykonywaniu pracy. Można je zainstalować na pojedynczych krokwiach od wewnątrz budynku czy na elementach architektonicznych takich jak wykusze, loggie czy lukarny. Ogromnym atutem produktów marki Rothoblass jest fakt, że można je montować w drewnie. Konstrukcje obiektów zabytkowych często są drewniane, a niewiele produktów testowanych jest na tym materiale.


Oferujemy

Z chęcią podejmujemy się współpracy dotyczącej stałych systemów asekuracyjnych na dachach zabytkowych. Zajmujemy się nie tylko montażem, nasze systemy są projektowane przez nas, staramy się, aby były jak najlepiej dostosowane do potrzeb klienta. Dodatkowo służymy pomocą w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu i szkoleń pracowników. Zapraszamy do kontaktu info@wysokonisko.pl / tel.: +48 697 783 060